Stedelijke jongerencultuur in de laatmiddeleeuwse Lage Landen
Stedelijke jongerencultuur in de laatmiddeleeuwse Lage Landen
In dit fascinerende boek staat de vraag centraal: wat hield het in om 'jong' te zijn in de late middeleeuwen? De auteurs, Peter Stabel en Anke De Meyer, duiken diep in de visies van volwassenen op jongeren, met rijke voorbeelden uit de Middelnederlandse literatuur.
Leverbaar
In dit fascinerende boek staat de vraag centraal: wat hield het in om 'jong' te zijn in de late middeleeuwen? De auteurs, Peter Stabel en Anke De Meyer, duiken diep in de visies van volwassenen op jongeren, met rijke voorbeelden uit de Middelnederlandse literatuur. Hierin komen twee belangrijke modellen van jeugdcultuur naar voren: het adellijke model, dat draait om vrijheid, avontuur, zelfstandigheid, geweld en seksualiteit, en het stedelijke burgerlijke model, dat zelfdiscipline, vlijt en terughoudendheid benadrukt. De clash tussen deze modellen biedt een unieke kijk op de ontwikkeling van een eigen jongerencultuur.
Het boek verkent essentiële vragen over de identiteit van jongeren: Hoe kleedden zij zich in vergelijking met volwassenen? Wat waren hun sociale gedragingen en welke plekken in de stad waren voor hen toegankelijk? Welke vrijetijdsbestedingen en rituelen hadden zij? En op welk moment werden jongeren als volwassen beschouwd?
Met behulp van originele bronnen zoals fictieliteratuur, opvoedingsboekjes, juridische documenten en zelfs interieurontwerpen, schetsen Stabel en De Meyer een levendig en veelzijdig beeld van de jeugd in deze periode. Dit werk biedt niet alleen een vernieuwende blik op de middeleeuwse samenleving, maar is ook een waardevolle aanvulling voor iedereen die geïnteresseerd is in sociale geschiedenis en cultuur.
Peter Stabel is hoogleraar aan de Universiteit Antwerpen en lid van het Centrum voor Stadsgeschiedenis, gespecialiseerd in middeleeuwse sociale en cultuurgeschiedenis. Anke De Meyer heeft haar proefschrift gewijd aan de gelaagde sociale identiteiten in de laatmiddeleeuwse stad. Ontdek dit unieke perspectief op de jeugd van weleer, verkrijgbaar bij Boekhandel Douwes.