Van stier Herman naar een beurswaarde van 1 miljard
Van stier Herman naar een beurswaarde van 1 miljard
Wie zich begeeft in de wereld van biotech en biofarma betreedt een universum van spectaculaire doorbraken, torenhoge verwachtingen en keiharde mislukkingen. Het is de wereld van levensreddende medicijnen, miljardeninvesteringen, wetenschappelijke rivaliteit en politieke strijd.
Bezorgen: Zodra beschikbaar
Wie zich begeeft in de wereld van biotech en biofarma betreedt een universum van spectaculaire doorbraken, torenhoge verwachtingen en keiharde mislukkingen. Het is de wereld van levensreddende medicijnen, miljardeninvesteringen, wetenschappelijke rivaliteit en politieke strijd. Een omgeving waarin universiteiten, start-ups, farmaceuten, aandeelhouders, patiëntenverenigingen en overheden elkaar ontmoeten – in gedeelde belangen, botsende ambities, geknakte reputaties en soms ronduit meedogenloze machtsspellen.
Dit is het verhaal van Pharming Group, het Nederlandse biotechbedrijf dat in 1988 werd opgericht en wereldwijd bekend werd met Herman, de eerste genetisch gemodifi ceerde stier ter wereld. Herman groeide uit tot een icoon van de biotechnologie én van het maatschappelijke debat daarover. Zijn lichaam staat nog altijd in Naturalis Biodiversity Center.
Maar achter het wereldnieuws rond de stier schuilt een veel groter verhaal. Een verhaal over pionieren op het scherpst van de snede. Over wetenschappers die ondernemers moesten worden. Over investeerders die steeds sneller rendement eisten. Over Amerikaanse farmareuzen die kleine partners opslokten. Over politieke twijfel, activisme, publieke angst en de meedogenloze logica van de kapitaalmarkt.
En ondertussen waren daar de patiënten. Mensen voor wie tijd geen abstract begrip was, maar een kwestie van leven of dood.
Op basis van gesprekken met oud-bestuurders en direct betrokkenen, publicaties, persberichten en tientallen jaren mediaverslaggeving reconstrueert dit boek de turbulente geschiedenis van Pharming Group – van revolutionaire belofte tot bijna-faillissement, en van omstreden pionier tot internationaal biotechbedrijf.
Gerard van Beynum studeerde biochemie in Leiden en werkte bij Gist-Brocades in Delft en Pharming in Leiden. Hij was voorzitter van het EZ-programma Biopartner, commissaris bij diverse Life Sciencesbedrijven en parttime hoogleraar in Groningen. Hij post regelmatig op LinkedIn.